Logo: Urząd Miasta i Gminy Otyń

Baner: baner górny

Pozostałe aktualności

Umowa na przekazanie dofinansowania do zagospodarowania przystani rzecznych podpisana

O tym, że Lubuski Urząd Marszałkowski przekaże dofinansowanie do zadania pod nazwą „Odra dla Turystów 2020 – Lubuskie Przystanie, Obszar L”, dowiedzieliśmy się w marcu, natomiast dziś doszło do finalizacji tych deklaracji i podpisania umowy pomiędzy Marszałkiem Marcinem Jabłońskim, a Jackiem Milewskim, Prezydentem Nowej Soli, która jest liderem projektu.
 
Wydarzenie odbyło się na naszej, otyńskiej ziemi – pod Białą Górą obok przystani rzecznej w Bobrownikach.
- To miejsce tylu osobistości jeszcze nie gościło. Kilkanaście lat temu mogliśmy tylko marzyć i wydawało się to nierealne. A dziś widać, że warto było marzyć i dla tej chwili ciężko pracować wraz z Radnymi. W imieniu własnym, mieszkańców oraz Radnych, składam wielkie podziękowania Panu Marszałkowi, bez którego by nas tu nie było – powiedziała na wstępie Burmistrz Otynia Barbara Wróblewska.

 
- To piękne miejsce, które warto wyeksponować. Zanim doszliśmy do momentu, kiedy można już przekazać pieniądze, minęły cztery lata. Nie było to proste, szukaliśmy sposobów, żeby udało się ten ciekawy i niełatwy temat zrealizować. Ale jak jest wola, to znalazło się rozwiązanie. Gratuluję determinacji – mówił Marszałek M. Jabłoński.
 
Projekt „Odra dla Turystów 2020 – Lubuskie Przystanie, Obszar L” warty jest ponad 8 mln zł, natomiast dofinansowanie to 5,8 mln zł. Partnerami inicjatywy są obok miasta Nowa Sól i Gminy Otyń również Gminy Siedlisko i Wiejska Nowa Sól.
 
- Do słów marzenia i determinacja dodałbym konsekwencję i partnerstwo. Od 2004 marzyliśmy o zagospodarowaniu Odry i konsekwentnie dążyliśmy do celu. Budowaliśmy porty, przystanie, a to jest kontynuacją tych marzeń – dodał Prezydent J. Milewski.
 
- Bez woli Marszałka Jabłońskiego, który reaktywował projekt po 4 latach i bez sprzyjających warunków, to by się nie udało. Cieszę się jako urzędnik z Nowej Soli, która realizuje partnerskie projekty odrzańskie, ale i jako mieszkanka powiatu, bo wyrosłam wśród tych rzecznych klimatów – podkreślała Beata Kulczycka, naczelnik Wydziału Programowania i Promocji w nowosolskim magistracie oraz Radna Wojewódzka.
 
Wśród gości byli też m.in. Senatorowie Władysław Komarnicki i Wadim Tyszkiewicz. W. Komarnicki jako wielki entuzjasta projektu przypomniał, że w dzieciństwie przez kilka lat mieszkał w Bobrownikach. Z kolei W. Tyszkiewicz, dziś Senator, a były Prezydent Nowej Soli, wrócił do czasów, kiedy kilkanaście lat temu rozpoczęły się marzenia o zmianie wizerunku Odry i przywróceniu jej turystycznych walorów.
 
Projekt, którego realizacja potrwa do 2022 roku, zakłada przede wszystkim budowę wieży widokowej na szczycie Białej Góry. Drewniana konstrukcja będzie miała 30 metrów wysokości, a taras widokowy znajdzie się na wysokości 25 metrów. Teren przy przystani rzecznej zyska rekreacyjne zaplecze i zostanie wyposażony w elementy małej architektury. Będą to m.in. dwie wiaty, miejsce na ognisko z siedziskami, stojaki na rowery, tablica informacyjna i stoły z siedziskami z bali. Wytoczona będzie utwardzona trasa pieszo-rowerowa, która połączy to miejsce z wykonanym w formie schodów z barierką wejściem na Białą Górę i wieżę widokową. Całość będzie miała silne walory edukacji przyrodniczej. 40 miejsc postojowych powstanie za wałem obok przepompowni.
 
Kolejnymi elementami projektu jest zagospodarowanie terenu przy przystaniach w Siedlisku oraz w Starej Wsi. Z kolei w Nowej Soli zmieni się nabrzeże Odry blisko Alei Wolności i istniejącej przystani.
 
WIĘCEJ ZDJĘĆ NA PROFILU URZĘDU MIEJSKIEGO W OTYNIU NA FACEBOOKU

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Otyniu
Ul. Rynek 1
67-106 Otyń
Tel. 68 355 94 00
Fax 68 355 94 01
sekretariat@otyn.pl
 
NIP Gminy Otyń: 9251963373
REGON Gminy Otyń: 970770356
Nr kont bankowych
Konto dochodów:
72 9674 0006 0000 0000 0680 0002
Konto depozytów:
66 9674 0006 0000 0000 0680 0013
(wadia, opłata za udostępnianie danych
z ewidencji)
 
Godziny  pracy urzędu:
Poniedziałek: 7.00 – 16.00
Wtorek – czwartek: 7.00 -15.00
Piątek: 7.00 -14.00
 

Gminy Partnerskie

  • Logo: Falkenberg Falkenberg Niemcy
  • Logo: Cuman Cumań Ukraina
  • Logo: Zuberec Zuberec Słowacja
Baner: Spis powszechnyBaner: Eko PRzyszłośćBaner: GISBaner: Lubuskie.pl
Baner: mikro_poradyBaner: Kolej na rowerBaner: podatki.gov.pl