Narzędzia i usługi
Pozostałe informacje
Projekty z dofinansowaniem z Unii Europejskiej
Zakończenie projektu „Wsparcie służb ratownictwa technicznego i przeciwpożarowego na terenie gmin Bytom Odrzański, Szprotawa, Sulęcin, Drezdenko, Kostrzyn nad Odrą, Nowe Miasteczko, Otyń, Szczaniec, Ośno Lubuskie, Santok i Witnica”
- 17-04-2024
- Autor: admin
- drukuj
Informuję, że zakończono projekt pt.:
„Wsparcie służb ratownictwa technicznego i przeciwpożarowego na terenie gmin Bytom Odrzański, Szprotawa, Sulęcin, Drezdenko, Kostrzyn nad Odrą, Nowe Miasteczko, Otyń, Szczaniec, Ośno Lubuskie, Santok i Witnica”
W ramach Osi priorytetowej 4 „Środowisko i kultura”
Działanie 4.1. „Przeciwdziałanie katastrofom naturalnym i ich skutkom”
Ogółem wartość projektu: 16 564 099,30 PLN
Ogółem wydatki kwalifikowalne projektu: 15 687 473,70 PLN
Kwota dofinansowania: 13 334 352,50 PLN
Główny cel projektu to:
Poprawa efektywności zapobiegania zdarzeniom powodującym zagrożenie środowiska naturalnego, życia i mienia mieszkańców oraz likwidacji ich skutków na obszarze gmin partnerskich i województwa lubuskiego
Cele szczegółowe:
- poprawa możliwości podejmowania sprawnych działań z zakresu ratownictwa pożarowego, wodnego i technicznego (w tym w odpowiedzi na zagrożenia powodziowe, pożarnicze i inne),
- zmniejszenie czasu reakcji na występujące zagrożenia powodziowe, pożarowe oraz inne nagłe zdarzenia i katastrofy na obszarze gmin partnerskich i regionu,
- poprawa stanu sprzętu ratowniczego jednostek OSP gmin partnerskich, w tym znajdujących się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym
Osiągnięto następujące wskaźniki produktu i rezultatu:
- Liczba jednostek służb ratowniczych doposażonych w sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof (szt.) - 16
- Liczba wprowadzonych do użycia systemów monitorowania zagrożeń i systemów monitorowania zagrożeń i systemów wczesnego ostrzegania (szt.) - 1
- Liczba zakupionych wozów pożarniczych wyposażonych w sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof (szt.) - 15
- Liczba ludności odnoszących korzyści ze środków ochrony przeciwpowodziowej (osoby ) – 114.678
- Liczba ludności odnoszących korzyści ze środków ochrony przed pożarami lasów (osoby) – 114.678
W ramach realizacji projektu Gmina Otyń zakupiła ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy oraz specjalistyczne wyposażenie.
PROJEKT „WSPARCIE SŁUŻB RATOWNICTWA TECHNICZNEGO I PRZECIWPOŻAROWEGO NA TERENIE GMIN BYTOM ODRZAŃSKI, SZPROTAWA, SULĘCIN, DREZDENKO, KOSTRZYN NAD ODRĄ, NOWE MIASTECZKO, OTYŃ, SZCZANIEC, OŚNO LUBUSKIE, SANTOK I WITNICA”
- 20-06-2023
- Autor: admin
- drukuj
Projekt „Wsparcie służb ratownictwa technicznego i przeciwpożarowego na terenie gmin Bytom Odrzański, Szprotawa, Sulęcin, Drezdenko, Kostrzyn nad Odrą, Nowe Miasteczko, Otyń, Szczaniec, Ośno Lubuskie, Santok i Witnica”
Projekt „Wsparcie służb ratownictwa technicznego i przeciwpożarowego na terenie gmin Bytom Odrzański, Szprotawa, Sulęcin, Drezdenko, Kostrzyn nad Odrą, Nowe Miasteczko, Otyń, Szczaniec, Ośno Lubuskie, Santok i Witnica” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie – 2020, Oś Priorytetowa 4 Środowisko i kultura Działanie 4.1 „Przeciwdziałanie katastrofom naturalnym i ich skutkom”.
Jest to projekt partnerski. Liderem projektu jest Gmina Bytom Odrzański natomiast partnerami są: Gmina Szprotawa, Gmina Sulęcin, Gmina Szczaniec, Gmina Drezdenko, Miasto Kostrzyn Nad Odrą, Gmina Nowe Miasteczko, Gmina Otyń, Gmina Szczaniec, Gmina Ośno Lubuskie, Gmina Santok oraz Gmina Witnica.
Głównym celem projektu jest poprawa efektywności zapobiegania zdarzeniom powodującym zagrożenie środowiska naturalnego, życia i mienia mieszkańców oraz likwidacji ich skutków na obszarze gmin partnerskich i całego województwa lubuskiego.
Przedmiotem niniejszego projektu jest przedsięwzięcie związane z realizacją działań poprawiających bezpieczeństwo pożarowe oraz powodziowe, poprzez inwestycje z zakresu doposażenia jednostek ratowniczych w sprzęt ratowniczy (samochody strażackie i wyposażenie ratownictwa technicznego, przeciwpożarowego i wodnego) oraz infrastruktury przeciwpowodziowe.
Realizacja projektu pozwoli na uzupełnienie braków w zakresie wyposażenia, w tym zwiększy poziom bezpieczeństwa, szybkość i skuteczność działań ratowniczych w zakresie ratownictwa pożarowego, wodnego i technicznego na obszarze objętym projektem. Jednostki OSP objęte projektem będą efektywniejsze w swoim działaniu, w szczególności w zakresie likwidacji szkód powodziowych, tego sprzętu bowiem brakuje najbardziej. Dzięki pojazdom zdolnym poruszać się w trudnym terenie – uterenowione samochody, jak również dzięki specjalistycznemu wyposażeniu do ratownictwa wodnego (zapory wodne, skuter, pompy wodne i inne specjalistyczne wyposażenie) poprawi się ochrona przeciwpowodziowa obszaru całego województwa. Jednostki OSP, dzięki nowym pojazdom ratowniczo-gaśniczym będą mogły uczestniczyć w akcjach usuwania skutków pożarów, jak również skutków kataklizmów, przy jednocześnie niskich nakładach eksploatacyjnych. W poszczególnych gminach objętych projektem będzie można też szybciej liczyć na pomoc, bowiem do zdarzenia, katastrofy, wypadku, pożaru czy powodzi lub zalania zostanie oddelegowana właściwie wyposażona jednostka OSP objęta niniejszym projektem, a zlokalizowana znacznie bliżej miejsca zdarzenia niż powiatowe jednostki PSP. Dlatego też przedmiotowy projekt jest bardzo ważny do realizacji. Ponadto powyższe jednostki staną się ważnym ogniwem Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Skróceniu ulegnie czas reakcji jednostek pożarniczych na wszelkie zagrożenia. Natomiast krótszy czas dojazdu oznacza ograniczenie kosztów negatywnych skutków pożarów, lokalnych podtopień, wypadków drogowych. Strażacy z jednostek OSP objętych projektem dzięki zakupionemu wyposażeniu będą mogli szybko i sprawnie uwalniać ofiary zakleszczone w rozbitych pojazdach samochodowych. Wpłynie to zdecydowanie na ograniczenie ofiar wypadków drogowych w powiatach objętych projektem i w całym regionie.
W ramach realizowanej inwestycji Gmina Otyń zakupiła dla OSP w Otyniu w ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy oraz wyposażenie do likwidacji zagrożeń dla środowiska.
Dzięki realizacji projektu i osiągnięciu poszczególnych wskaźników projekt przyczyni się do realizacji celów takich jak:
- Poprawa możliwości podejmowania sprawnych specjalistycznych działań z zakresu ratownictwa pożarowego, wodnego i technicznego (w tym w odpowiedzi na zagrożenia powodziowe, pożarnicze i inne zdarzenia).
- Zmniejszenie czasu reakcji na występujące zagrożenia powodziowe, pożarowe oraz inne nagłe zdarzenia i katastrofy na obszarze gmin partnerskich i regionu.
- Poprawa stanu sprzętu ratowniczego jednostek OSP Gmin Partnerskich, w tym znajdujących się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.
- Powstrzymanie degradacji i niszczenia cennych zasobów przyrodniczych Gmin Partnerskich i Województwa Lubuskiego.
- Poprawa bezpieczeństwa pożarowego oraz powodziowego.
- Poprawa możliwości rozwoju gospodarczego i społecznego na obszarze Gmin Partnerskich i Województwa Lubuskiego.
- Poprawa konkurencyjności i atrakcyjności Gmin Partnerskich i Województwa Lubuskiego.
- Poprawa spójności społecznej i terytorialnej Województwa Lubuskiego.
W ramach projektu przewidziano osiągnięcie następujących wskaźników:
Produkty:
Liczba jednostek służb ratowniczych doposażonych w sprzęt do prowadzenia akcji
ratowniczych i usuwania skutków katastrof – 14 szt. (wsk. obligatoryjny).
Liczba wyremontowanych urządzeń dla celów ochrony przeciwpowodziowej – 0 szt.
Liczba wprowadzonych do użycia systemów monitorowania zagrożeń i systemów
wczesnego ostrzegania – 1 szt.
Liczba zakupionych wozów pożarniczych wyposażonych w sprzęt do prowadzenia akcji
ratowniczych i usuwania skutków katastrof – 14 szt.
Rezultaty:
Liczba ludności odnoszących korzyści ze środków ochrony przeciwpowodziowej (CI 20) – 118 688 os.
Liczba ludności odnoszących korzyści ze środków ochrony przed pożarami lasów (CI 21) – 118 688 os.
Wzrost zatrudnienia we wspieranych podmiotach (innych niż przedsiębiorstwa) – 0 EPC
Wzrost zatrudnienia we wspieranych podmiotach (innych niż przedsiębiorstwa) – kobiety – 0 EPC
Wzrost zatrudnienia we wspieranych podmiotach (innych niż przedsiębiorstwa) – mężczyźni – 0 EP
Projekt realizowany w okresie 01.01.2021 – 30.06.2022
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020
Projekt „Wdrożenie usprawnień organizacyjnych w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Otyniu z siedzibą w Niedoradzu” nr RPLB.08.01.01-08-0026/19
- 20-08-2021
- drukuj
Opracowanie kompleksowego programu rewitalizacji w Gminie Otyń
- 22-05-2020
- drukuj
Projekt: „Przejdź na wyższy level – zajęcia informatyczne w szkole podstawowej w Otyniu”
- 19-03-2019
- drukuj