Narzędzia i usługi
Pozostałe informacje
Pozostałe aktualności
Dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” bez wychodzenia z domu
- 22-06-2020
- drukuj
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze przypomina, że uruchomiona została internetowa ścieżka składania wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. E-wnioski są już dostępne w serwisie gov.pl.
Teraz bez wychodzenia z domu można starać się o dotację na wymianę kopciuchów i termomodernizację domu. Wystarczy wejść na: www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze, wypełnić wniosek, dołączyć do niego wymagane załączniki i podpisać go korzystając z podpisu zaufanego lub kwalifikowanego potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy.
Dla tych, którzy nie mają profilu zaufanego, nadal funkcjonuje dotychczasowa ścieżka. Przy tej opcji należy zalogować się na Portalu Beneficjenta dostępnym na stronie internetowej właściwego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Należy wypełnić wniosek, który po wydrukowaniu i podpisaniu, wraz z załącznikami, trzeba dostarczyć w wersji papierowej do WFOŚiGW.
Spełniamy marzenia Seniorów
- 18-06-2020
- Autor: Artur Lawrenc
- drukuj
Burmistrz Otynia Barbara Wróblewska wiedząc, że podopieczni Domu Opieki w Modrzycy od dawna marzą o wycieczce i rejsie statkiem po Odrze, postanowiła im sprawić niespodziankę w postaci rejsu Laguną. Co prawda nie jest to parostatek z piosenki, którą rozpoczął na pokładzie swój recital Stanisław Kowalski, ale rejs z pewnością był piękny. Dla wielu była to pierwsza taka przygoda w życiu.
Seniorzy kolejny raz pokazali, że nadal potrafią się świetnie bawić i do tańca wystarczy im kawałek pokładu, a kto wolał się zrelaksować - podziwiał odrzańskie widoki z górnego pokładu. A było co oglądać, bo kapitan Laguny nawrót wykonał dopiero za Kiełczem. W organizacji rejsu pomogli jak zawsze niezawodni pracownicy Domu Opieki, Gminnego Centrum Kultury oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Galeria zdjęć z rejsu jest dostępna na profilu Urzędu Miejskiego Otynia na Facebooku.
Burmistrz napisze skargę na działania zastępcy Powiatowego Lekarza Weterynarii
- 18-06-2020
- Autor: Artur Lawrenc
- drukuj
W Urzędzie Miejskim w Otyniu doszło do spotkania Burmistrz Otynia Barbary Wróblewskiej z rolnikami zajmującymi się na terenie Gminy Otyń drobną hodowlą trzody chlewnej. Jak wynika z relacji rolników od miesięcy są oni zmuszani przez zastępcę Powiatowego Lekarza Weterynarii do uboju wszystkich swoich zwierząt mimo, że są one zdrowe, a gospodarstwa na bieżąco dostosowują się (ponosząc bardzo wysokie koszty) do wszystkich wytycznych bioasekuracji związanej z zagrożenie ASF.
- Podczas notorycznych kontroli na siłę szuka się uchybień z naszej strony i dochodzi do absurdów, jak np. uwagi o muchach czy ptakach, które kontrolujący zobaczył z otwartej, prowadzonej zgodnie z rozporządzeniami hodowli. Jednocześnie z wizyt nie powstają protokołu, co jest niezgodne z prawem. Nie ma to nic wspólnego z komunikacją, pomocą czy doradzaniem, a to od tego w pierwszej kolejności jest Powiatowy Lekarz Weterynarii. Nakazuje nam się ubój zwierząt i sprzedaż mięsa, ale nie dostajemy wyników krwi na czas, żeby móc to zrobić w specjalnie wyznaczony na to dzień tygodnia. Nasyłana jest na nas policja, która wlepia mandaty za rzekome niedostosowanie do zasad bioasekuracji. Mamy dowody na przekraczanie uprawnień w postaci nagrań z rozmów z panią weterynarz – relacjonowali rolnicy.
- Doskonale rozumiemy państwa problem i zrobimy co w naszej mocy, żeby pomóc. Bezpośrednio do Wojewody Lubuskiego, ale też do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi napiszemy skargę na działania zastępcy Powiatowego Lekarza Weterynarii. Skontaktujemy się w tej sprawie z Lubuską Izbą Rolniczą i Starostwem Powiatowym – zapewniła Burmistrz B. Wróblewska.
Absolutorium dla Burmistrz Otynia Barbary Wróblewskiej przegłosowane jednomyślnie!
- 10-06-2020
- Autor: Artur Lawrenc
- drukuj
Dziś w Urzędzie Miejskim w Otyniu odbyło się jedno z najważniejszych w ciągu roku posiedzeń Rady Miejskiej. W programie obrad znalazło się m.in. przyjęcie Raportu o Stanie Gminy za rok 2019, udzielenie Burmistrzowi wotum zaufania, zatwierdzenie sprawozdania finansowego za wykonanie budżetu oraz zwieńczająca to wszystko uchwała w sprawie udzielenia Burmistrzowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu Gminy za rok 2019.
Nikt z mieszkańców nie zgłosił chęci wzięcia udziału w debacie nad Raportem, dlatego dokument został tylko pokrótce zreferowany przez Sekretarz Gminy Halinę Malczewską. Głos zabrała Marta Szczotka, Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, która powiedziała, że kierunek rozwoju, jaki obrała Gmina Otyń, jest doceniany na zewnątrz i nierzadko stawiany za wzór.
Pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej o sprawozdaniu z wykonania budżetu za rok 2019 przedstawiła Skarbnik Krystyna Nadolska.
Mimo planowanego deficytu rok 2019 zamknął się ponad 4-milionową nadwyżką budżetową, a planowane dochody zrealizowano w 104 procentach. Przy tym nie zaciągnięto żadnego nowego kredytu.
- Był to rok efektywnej pracy, co przełożyło się na wynik budżetu. Realizowaliśmy zadania w sposób racjonalny, dbając o to, by były wykonane prawidłowo, ale i oszczędnie. Pozyskiwaliśmy środki zewnętrzne, aby nie angażować dochodów własnych na finansowanie zadań bieżących i inwestycyjnych. Opieką i wsparciem otaczamy najmłodszych i najstarszych. Jesteśmy jedną z nielicznych gmin w powiecie, która posiada żłobek i przedszkole publiczne oraz prowadzi dom dziennego pobytu dla osób starszych. Tym samym poprawił się komfort życia lokalnej społeczności – mówiła Burmistrz B. Wróblewska.
Sprawozdanie finansowe zostało przez Radę przegłosowane jednomyślnie, podobnie jak chwilę później wniosek o udzielenie absolutorium, który był rekomendowany zarówno przez Komisję Rewizyjną, jak i przez RIO.
- To absolutorium jest dla nas wszystkich. Bez was jednogłośnie by tego nie było – powiedziała Burmistrz, która podziękowała: Pani Skarbnik, Pani Sekretarz, kierownikom, dyrektorom i pozostałym pracownikom Urzędu i jednostek podległych, Radzie Miejskiej, Sołtysom i Radom Sołeckim i mieszkańcom całej Gminy.
- Chcę też podziękować instytucjom, które nas wspierają finansowo – Wojewodzie Lubuskiemu Władysławowi Dajczakowi i Marszałek Województwa Elżbiecie Polak. Dziękuję też Zarządowi Powiatu – podkreślała B. Wróblewska.
100 lat Pana Władysława!
- 10-06-2020
- Autor: Artur Lawrenc
- drukuj
Z okazji przypadających 13 czerwca setnych urodzin Pana Władysława Strajczyka odwiedziła dziś w Modrzycy Burmistrz Otynia Barbara Wróblewska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Paweł Stańczyk, Sołtys Modrzycy Elżbieta Dąbrowska i proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowej Soli ks. kanonik Jerzy Frąckowiak.
Burmistrz złożyła wyjątkowemu Solenizantowi moc najlepszych życzeń w imieniu swoim i mieszkańców Gminy.
- Cieszę się wraz z Pana rodziną, ale i całą społecznością naszej Gminy. Pragnę podkreślić, że Pana obecność to dla nas wszystkich wielka wartość. Przeżył Pan nie tylko wojnę, ale też następujące po sobie zmiany ustrojowe i społeczne. Pana wiek dowodzi, że przez całe życie podejmował Pan właściwe decyzje, które doprowadziły Pana do tego miejsca. To właśnie osoby takie jak Pan są skarbnicami największego doświadczenia, życiowej mądrości i wartości, z których młodsze pokolenia mogą czerpać i brać przykład – czytamy w liście gratulacyjnym Burmistrz Otynia.
Dziś przekazano też Panu Władysławowi listy, jakie z tej okazji skierowali do niego Premier Mateusz Morawiecki i Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.
Pan Władysław urodził się w Niemczech w 1920 roku, ponieważ tam na zesłaniu pracowała jego mama. Był najstarszy spośród piątki dzieci. Gdy miał 10 lat rodzina przyjechała do Polski. Zdecydowaną większość życia spędził w Gminie Otyń – w Konradowie. Wziął ślub w 1949 roku. Z żoną Heleną mieli szóstkę dzieci – córki: Krystynę, Renatę, Irenę, Bożenę, Danutę i Aldonę, u której teraz mieszka. Doczekał się 17 wnuków, 27 prawnuków i 5 praprawnuków.
Pracował 35 lat w tartaku. Jego żona zmarła w wieku 55 lat i od tamtej pory samodzielnie prowadził dom i wychowywał córki. Pan Władysław całe życie stroni od alkoholu, zdrowo się odżywia, co poza silnymi genami (w jego rodzinie wiele osób dożyło ponad 90 lat) z pewnością przyczyniło się do jego długowieczności. Zawsze bardzo dużo czytał i chłonął informacje o świecie.
- Otyń ma wspaniałego gospodarza. Oby więcej takich w przyszłości. Niech pani Burmistrz trzyma tam wszystkich krótko… - podkreślał dziś Pan Władysław, który jak się okazało z życiem gminy i realizowanymi inwestycjami jest wciąż na bieżąco.
Czy Rezerwat Bukowa Góra wymaga powiększenia?
- 05-06-2020
- Autor: Artur Lawrenc
- drukuj
Tuż za Bobrownikami, gdzie rozpoczyna się obszar Rezerwatu Bukowa Góra, spotkali się wczoraj przedstawiciele: Gminy Otyń – w tym Burmistrz Barbara Wróblewska, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Nadleśnictwa Przytok i Leśnictwa Bobrowniki, jak również Łowczy Koła „Ryś” Leszek Szymczyk oraz członkinie oddolnej grupy wnioskującej
o poszerzenie zakresu ochrony przyrody.
o poszerzenie zakresu ochrony przyrody.
Spotkanie miało na celu rozpoczęcie procesu ewentualnego poszerzenia obszaru Rezerwatu Bukowa Góra, który na dziś ma nieco ponad 10 ha powierzchni i obejmuje tylko fragment skarpy, która przez kilka kolejnych kilometrów ciągnie się dalej w kierunku starorzecza, ale nie stanowi obszaru Rezerwatu, a również objęty ochroną teren Natura 2000.
- Względem tego miejsca mamy dalekosiężne plany, które mają już gotową koncepcję i przyznane wszelkie zgody. Mam na myśli zagospodarowanie przystani, a przede wszystkim budowę wieży widokowej i prowadzących do niej schodów, co jest elementem większego projektu, w skład którego wchodzą przystanie w Starej Wsi, Siedlisku i teren przy porcie w Nowej Soli. Inwestycja ma już przyznane dofinansowanie i jeśli o Gminę Otyń chodzi, to są to ponad 3 mln zł. Stąd nasze pytanie – czy powiększenie rezerwatu nie stanie się przeszkodą dla tego zadania? Mieszkańcy oczekują tej inwestycji, tym bardziej, że nie będzie to miało złego wpływu na to piękne miejsce. Do tego dochodzi kwestia działalności Koła Łowieckiego, z którym nam się bardzo dobrze współpracuje. Proszę to wziąć pod uwagę – mówiła do zebranych Burmistrz B. Wróblewska.
Nadleśniczy Leśnictwa Przytok dodawał: - Nasze działania nie kolidują z zachowaniem unikatowego charakteru tego miejsca w obszarze, który na dziś nie jest objęty Rezerwatem. Trzeba godzić interes lokalnej społeczności z ochroną przyrody i dlatego też spotkaliśmy się
w tak szerokim gronie i szukamy kompromisu.
w tak szerokim gronie i szukamy kompromisu.
Podczas spotkania ze strony pracowników RDLP padły z kolei słowa, że tworzone są rezerwaty, gdzie stawia się wieże widokowe i tworzona jest inna infrastruktura, jak np. ścieżki edukacyjne.
W najbliższym czasie każda z zainteresowanych stron wyrazi swoje stanowisko i propozycje pisemnie. W grę wchodzą np. pozostawienie zakresu ochrony na dotychczasowym poziomie, powiększenie Rezerwatu do miejsca, gdzie mają się zacząć schody na wieżę lub też wyznaczenie jego granicy jeszcze dalej z wyłączeniem miejsca na wieżę i podejście do niej.
XXII sesja Rady Miejskiej Otyń
- 04-06-2020
- drukuj
XXII sesja Rady Miejskiej Otyń odbędzie się w dniu 10 czerwca 2020 r. o godz. 12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Otyniu
Proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Przyjęcie porządku obrad XXII Sesji Rady Miejskiej Otyń.
3. Informacje Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie pomiędzy sesjami.
4. Sprawozdanie Burmistrza Otynia z działań podejmowanych między sesjami.
5. Sprawozdanie z wykonania uchwał Rady Miejskiej za 2019 rok.
6. Interpelacje i zapytania radnych.
7. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.
8. Raport o stanie gminy Otyń za 2019 r.
9. Debata nad raportem o stanie gminy Otyń za 2019 r.
2. Przyjęcie porządku obrad XXII Sesji Rady Miejskiej Otyń.
3. Informacje Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie pomiędzy sesjami.
4. Sprawozdanie Burmistrza Otynia z działań podejmowanych między sesjami.
5. Sprawozdanie z wykonania uchwał Rady Miejskiej za 2019 rok.
6. Interpelacje i zapytania radnych.
7. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.
8. Raport o stanie gminy Otyń za 2019 r.
9. Debata nad raportem o stanie gminy Otyń za 2019 r.
10. Projekt uchwały Rady Miejskiej Otyń w sprawie: udzielenia Burmistrzowi Otynia wotum zaufania.
11. Projekt uchwały Rady Miejskiej Otyń w sprawie: rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Otyń za 2019 rok:
a) Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze o sprawozdaniu
z wykonania budżetu Gminy Otyń za rok 2019 wraz z informacją o stanie mienia;
b) Opinia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Otyń o wykonaniu budżetu Gminy Otyń
za 2019 rok.
a) Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze o sprawozdaniu
z wykonania budżetu Gminy Otyń za rok 2019 wraz z informacją o stanie mienia;
b) Opinia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Otyń o wykonaniu budżetu Gminy Otyń
za 2019 rok.
12. Projekt uchwały Rady Miejskiej Otyń w sprawie: udzielenia Burmistrzowi Otynia absolutorium z tytułu wykonania budżetu Gminy Otyń za 2019 rok:
a) Wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Otyń o udzielenie absolutorium
z tytułu wykonania budżetu za rok 2019 dla Burmistrza Otynia Barbary Wróblewskiej;
b) Uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze o wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Otyń dotyczącym udzielenia absolutorium Burmistrzowi.
a) Wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Otyń o udzielenie absolutorium
z tytułu wykonania budżetu za rok 2019 dla Burmistrza Otynia Barbary Wróblewskiej;
b) Uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze o wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Otyń dotyczącym udzielenia absolutorium Burmistrzowi.
13. Wolne wnioski i informacje.
14. Przyjęcie protokołu z obrad XXI Sesji Rady Miejskiej Otyń.
15. Zamknięcie XXII Sesji Rady Miejskiej Otyń.
14. Przyjęcie protokołu z obrad XXI Sesji Rady Miejskiej Otyń.
15. Zamknięcie XXII Sesji Rady Miejskiej Otyń.
Przewodnicząca Rady Miejskiej Aneta Smolicz
WIOŚ: Odpad nadaje się do rekultywacji składowiska
- 25-05-2020
- Autor: Artur Lawrenc
- drukuj
Dziś w Starostwie Powiatowym w Nowej Soli odbyło się kolejne spotkanie dotyczące sprawy rekultywacji dawnego składowiska odpadów Dozametu w Bobrownikach. Uczestniczyła w nim Burmistrz Otynia Barbara Wróblewska oraz przedstawiciele Starostwa, Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Poznano wyniki analizy trzech prób materiału wykorzystywanego do rekultywacji, które w obecności m.in. Burmistrz Otynia były pobrane z samochodów ciężarowych i wprost z hałdy blisko 2 tygodnie temu.
W każdej z nich znajdowało się od 74 do 75 proc. zawartości substancji mineralnych (szkło, kamienie, gruz ceglany i betonowy, ceramika, żużel i szlaka), a pozostałą część stanowiły substancje organiczne (papier, tworzywa sztuczne, części roślin, tekstylia, resztki spożywcze).
- Analizowane próbki nie różnią się w sposób istotny pod względem właściwości fizyko-chemicznych, składu granulometrycznego i morfologicznego. Doświadczenie wykonującego analizę oraz zapach i wygląd wskazują, że jest to kompost nieodpowiadający wymaganiom. Odpad tego typu ze względu na zawartość substancji mineralnych nie może być stosowany jako nawóz organiczny na polach, natomiast nadaje się do rekultywacji składowiska odpadów – czytamy w raporcie Centralnego Laboratorium Instytutu Inżynierii Środowiska z Zielonej Góry.
XXI Sesja Rady Miejskiej
- 25-05-2020
- drukuj
XXI sesja Rady Miejskiej Otyń,
odbędzie się w dniu 28 maja 2020 r. o godz. 15.30
w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Otyniu
Proponowany porządek obrad
- Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
- Przyjęcie porządku obrad XXI Sesji Rady Miejskiej Otyń.
- Informacje Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie pomiędzy sesjami
- Sprawozdanie Burmistrza Otynia z działań podejmowanych między sesjami.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.
- Projekt uchwały Rady Miejskiej Otyń w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Otyń na 2020 rok.
8. Projekt uchwały Rady Miejskiej Otyń w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Otyń na lata 2020-2023.
9. Projekt uchwały Rady Miejskiej Otyń w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Nowosolskiego na obsługę stanowiska Powiatowego Konserwatora Zabytków.
10. Projekt uchwały Rady Miejskiej Otyń w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Ługi.
11. Wolne wnioski i informacje.
12. Przyjęcie protokołu z obrad XVI,XVII,XVIII,XIX,XX Sesji Rady Miejskiej Otyń.
13. Zamknięcie XXI Sesji Rady Miejskiej Otyń.
Przewodnicząca Rady Aneta Smolicz
Burmistrz Barbara Wróblewska powołała zastępcę
- 21-05-2020
- Autor: Artur Lawrenc
- drukuj
Wojewoda Lubuski skierował do samorządów wytyczne dotyczące powołania zastępców włodarzy, którzy do tej pory takich osób wyznaczonych nie mieli. Obowiązek ten spełniono dziś (tj. w czwartek 21 maja) w Urzędzie Miejskim w Otyniu.
- W związku z tym podjęłam prostą i oczywistą decyzję o powołaniu na mocy zarządzenia swojego zastępcy w osobie Pani Sekretarz Gminy Haliny Malczewskiej – mówiła Burmistrz Otynia Barbara Wróblewska.
- Pani Sekretarz cieszy się moim pełnym zaufaniem. Pracujemy razem od 6 lat i wiem, że pod moją nieobecność będzie mnie godnie reprezentować. Dalej będzie Sekretarzem, natomiast musimy być przygotowani na różne okoliczności – podkreślała B. Wróblewska.
- Bardzo dziękuję. Jest mi niezmiernie miło, ponieważ zaufanie jakim jestem obdarzona, jest dla mnie wielkim zaszczytem. Nie zawiodę – powiedziała Sekretarz Halina Malczewska.
- Cieszę się, że mam wokół siebie tak mocny zespół osób, spośród których mogłam wyznaczyć zastępcę. Taki zespół to skarb. Wiem, że mogę na was liczyć, a i tak są momenty, gdy mnie pozytywnie zaskakujecie. Zawsze będę was cenić wysoko i dobrze o was mówić – zwróciła się do pracowników Urzędu Pani Burmistrz.
- Dziękuję za dotychczasową profesjonalną współpracę. Zawsze uważałam, że sukces, to dobry zespół. I wy takim zespołem jesteście. Nawet jeśli komuś zdarzy się pomyłka, to jedna osoba pomoże drugiej, bo nie myli się ten, kto nie pracuje. Myślę, że wszyscy nie zawiedziemy zaufania Pani Burmistrz – podsumowała H. Malczewska.








